Na budowę ogrodu zimowego decyduje się coraz więcej właścicieli domów, bowiem ogród zimowy to miejsce, które zachęca do odpoczynku i relaksu w zimowe czy jesienne dni i wieczory. I niezależnie jaka aura jest akurat na zewnątrz, dobrze zaprojekowany ogród zimowy sprawi, że będziemy chcieli spędzać w nim wolne chwile.
Od czego zacząć projektowanie ogrodów zimowych?
Projektowanie ogrodu zimowego powinniśmy zacząć od odpowiedzenia sobie przede wszystkim na pytanie – jakie funkcje ma spełniać? Jeśli zależy nam na prawdziwej oranżerii pełnej różnorodnych roślin musimy mieć na uwadze, że z biegiem czasu będziemy musieli poświęcić sporo czasu na ich właściwą pielęgnację, a w przypadku niektórych wymagających gatunków również specjalistyczne zabiegi. Część z właścicieli ogrodów zimowych wykorzystuje je także w roli przestronnego, przeszklonego salonu czy jadalni. W takiej roli nie będziemy przy projektowaniu ogrodu zimowego skupiać się na bogatej roślinności a bardziej na wyposażeniu i komforcie domowników. Jest także grupa właścicieli ogrodów zimowych, która traktuje je w głównej mierze jako miejsce do przezimowania roślin ogrodowych nieodpornych na mróz, i tutaj przy projektowaniu ogrodu zimowego musimy wziąć pod uwagę, ile takich roślin mamy i ile na nie miejsca chcemy przeznaczyć.
Jak zaprojektować ogród zimowy ?
W pierwszej kolejności musimy wziąć pod uwagę ilość miejsca jakie mamy do dyspozycji, które możemy przeznaczyć na nasz ogród zimowy, bowiem ogród zimowy zajmie nam przynajmniej 10 m2, a najpiękniej i najokazalej będzie wyglądać, jeśli to będzie zdecydowanie powyżej 20 m2. Pamiętajmy, że same meble ogrodowe zajmą nam co najmniej kilka metrów kwadratowych. Warto więc tym samym zadbać o komfort poruszania się w takim pomieszczeniu.
Niemniej istotną rzeczą jest lokalizacja miejsca przeznaczonego na budowę ogrodu zimowego:
- ogród zimowy od strony północnej – jest chłodniejsza, doskonała na jadalnię czy pracownię. Nie wymaga montowania dodatkowych elementów zacieniających w okresie letnim. Idealnie będą się tutaj czuły rośliny cieniolubne. Niemniej ogród usytuowany po stronie północnej zwiększy nam nieco koszty ogrzewania.
- ogród zimowy od strony południowej – zdecydowanie słoneczniejsza strona dzięki czemu łatwiej się nagrzewa i mniej nas będzie kosztować ogrzewanie tego pomieszczenia. Latem z kolei dość mocne słońce może aż zanadto podnosić temperaturę wewnątrz, więc musimy zadbać o dodatkowe elementy zacieniające i odpowiednią cyrkulację powietrza.
- ogród zimowy od strony wschodniej – odpowiednio nasłoneczniona co sprzyja roślinności. Mniejsza ilość słońca po południu zdecydowanie zachęca do spędzania tam więcej czasu, nawet w upalne lato.
- ogród zimowy od strony zachodniej – w zasadzie podobne warunki jak od strony wschodniej, z tą różnicą, że po południu słońce mocniej tutaj przygrzewa więc latem konieczne będzie zastosowanie dodatkowych elementów zacieniających pomieszczenie.
Jakie materiały najlepiej brać pod uwagę przy projektowaniu ogrodu zimowego?
Do wykonania szkieletu ogrodu zimowego wykorzystuje się obecnie różnego rodzaju materiały, ale jednym z najlepszych i najbardziej uniwersalnych rozwiązań jest aluminium, jest bowiem odporne na zmiany temperatur, nie rdzewieje i nie odkształca się. Do tego jest to lekki materiał i stosunkowo łatwy i szybki w montażu.
Oczywiście aby ogród zimowy był ogrodem zimowym musi być przeszklony. To, jakiego rodzaju oszklenie wybierzemy wpływa na izolacyjność, ilość wpadającego światła oraz ogólną estetykę pomieszczenia. Obecnie na rynku można znaleźć wiele nowoczesnych rozwiązań:
- szyby zespolone jedno lub dwukomorowe,
- wysokoefektywne szyby przeciwsłoneczne o dużej przepuszczalności światła,
- szkło laminowane (polecane rozwiązanie na dach ogrodu zimowego)
- laminowane szyby dźwiękochłonne
- szyby pokryte samoczyszczącymi się powłokami (co zmniejsza częstotliwość mycia ich powierzchni).
Na podłogę ogrodu zimowego najczęściej stosuje się płytki z gresu lub terakoty, posadzki z kamienia czy szlifowany granit. Jeśli nasz ogród będzie spełniał rolę salonu czy jadalni warto rozważyć wysokiej jakości podłogi drewniane, niemniej w przypadku oranżerii ich utrzymanie w dobrym stanie może nastręczać trudności.
Jak zaprojektować ogród zimowy ? – podsumowanie.
Projektowanie ogrodu zimowego to prawdziwa przyjemność. Jeśli wiemy jakie funkcje ma spełniać i czego po nim oczekujemy możemy wykreować ogród zimowy naszych marzeń. Współczesna technologia daje nam szerokie pole możliwości zarówno, jeśli chodzi o jego wygląd jak i wyposażenie. Przy projektowaniu ogrodu zimowego warto także wspomóc się fachową literaturą, inspiracjami z zasobów Internetu czy skorzystać z pomocy firmy zajmującej się projektowaniem i budową ogrodów zimowych. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nie pominęliśmy żadnego ważnego aspektu, a nasz ogród będzie nie tylko pięknie się prezentował ale będzie także funkcjonalny.
Mamy nadzieję że powyższy artykuł odpowiedział na twoje pytanie: Jak zaprojektować ogród zimowy ?. Jeśli potrzebujesz pomocy w jego realizacji zapraszamy do kontaktu.