tel. 61 815 03 81
Mail: biuro@klatt.pl

Zalety i parametry aluminium

Zalety i parametry aluminium

Aluminium to metal który znajduje zastosowanie niemal w każdym możliwym miejscu, od codziennych zastosowań w naszych domach, do zaawansowanych konstrukcji w przemyśle czy budownictwie.

W poniższym artykule odpowiemy na pytanie dlaczego aluminium jest tak popularne i często wybieranym metalem.

Zalety i parametry aluminium

Aluminium jest dobrym przewodnikiem prądu i jest lekkie, odporne na korozję i wytrzymałe. A to tylko początek jego zalet dzięki którym znajduje zastosowanie w niemal każdym sektorze przemysłu. Zalety i parametry aluminium:

  • Aluminium jest lekkie i wytrzymałe: Dzięki niskiemu ciężarowi można je stosować tam gdzie jest wymagane obniżenie wagi konstrukcji, Dzięki użyciu aluminium w pojazdach, zmniejszamy ich spalanie. Dzięki realizacji konstrukcji tarasów z aluminium w szybki sposób zyskujemy solidną zabudowę tarasu.
  • Aluminium dobrze przewodzi prąd i ciepło: Dzięki dobremu przewodnictwu jest wykorzystywane w radiatorach, w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych.
  • Aluminium jest elastyczne oraz łatwo daje się formować: Można w łatwy sposób dostosować aluminium do danej konstrukcji. Wyciskanie, odlewanie i walcowanie to tylko przykłady tego jak można z aluminium uzyskać dowolny kształt dla naszych potrzeb. Łatwość obróbki wraz z jego wytrzymałością to jedna z największych zalet aluminium.
  • Aluminium daje się łatwo łączyć: Różne elementy aluminium można w bardzo szybki sposób z sobą łączyć – spawanie, klejenie czy nitowanie tworzy solidną konstrukcję z dowolnych profili aluminiowych.
  • Aluminium jest odporne na korozję: Można je stosować w niemal dowolnych warunkach. Jest ono na tyle odporne na korozję że nie musimy się przejmować jego trwałością.
  • Aluminium jest nietoksycznym metalem: Stosowane w medycynie czy do kontaktu z żywnością nie wpływa w żaden sposób na otoczenie.
  • Aluminium można przetwarzać dowolną ilość razy: Raz wykorzystane elementy aluminiowe zawsze można przetopić za pomocą wysokiej temperatury do dowolny inny kształt czy element nam potrzebny. Wielokrotne przetwarzanie nie wpływa na jego wła

Proces wyciskania aluminium czyli jak uzyskuje się profile aluminiowe

Proces produkcji profili aluminiowych zaczyna się od jego podgrzania do temperatury około 500 stopni celsjusza. Tak podgrzane aluminium jest przeciskane przez stalową matrycę która nadaje profilom dany kształt i długość.

Następnie aby uzyskać odpowiednie parametry mechaniczne aluminium jest poddawane obróbce cieplnej w piecu. Aluminium jest wygrzewane w temperaturze około 180°C przez około 7 godzin. Po tym czasie profile uzyskują odpowiednią twardość i parametry mechaniczne.

Po ostygnięciu taki profil aluminiowy jest gotowy do wykorzystania. Można go poddać dowolnej dalszej obróbce.

Wykorzystanie profili aluminiowych w naszych realizacja pozwala nam uzyskać trwałe i solidne konstrukcje dla twojego tarasu.

Zalety i parametry aluminium